Od tego, czy jest w dobrej formie, zależy stan całego organizmu. Jej działanie porównuje się do nowoczesnego zakładu przemysłowego. Naucz się o nią dbać.

Prawidłowa dieta może ustrzec przed wieloma schorzeniami, jest też istotna, kiedy wątroba wymaga leczenia. Warto wiedzieć, jakich składników unikać, aby ustrzec się przed bólem.

Wątroba nie boli

Ból pojawia się, kiedy powiększony narząd naciska na inne. Ważne, żeby komponować codzienny jadłospis tak, aby nadmiernie jej nie obciążać, dzięki temu możesz ustrzec się problemów.

Jeżeli dokucza Ci ból w prawej części brzucha, zmień swoje przyzwyczajenia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Unikaj ciężkich dań

Najczęstszym błędem jest sięganie po dania tłuste, smażone i ostre, zwłaszcza jeśli masz zwyczaj popijać je napojami gazowanymi.

Unikaj też dań odgrzewanych, najlepsze będą świeżo przygotowane. Warto też zrezygnować z grzybów, zasmażek i kwaśnej śmietany, dozwolone są niewielkie ilości 12-procentowej.

Zupy gotuj na wywarach warzywnych, jeśli na mięsie, to wybieraj takie bez kości. Wywary np. na żeberkach wzmagają dolegliwości.

MLS

Zamiast ostrą papryką przyprawiaj dania ziołami wspomagającymi trawienie: majerankiem, oregano, koprem włoskim.

Zamiast smażenia, lepiej jest przygotowywać dania na parze. Dzięki temu zminimalizujesz ilość tłuszczu w daniu, a zachowasz witaminy i składniki mineralne.

Sprzymierzeńcy Zakazane

Fast foody, alkohol i konserwy powinny na stałe zniknąć z Twojego menu. Podobnie jak ostre dania, np. indyjskie curry.