Computer Generated Image:

Cofanie się soków żołądkowych do przełyku, powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem. Przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy. Co na zgagę sprawdza się najlepiej? Jak zyskać pewność, że mamy do czynienia ze sporadycznie występującym zjawiskiem, a nie schorzeniem wymagającym leczenia?

Skąd się bierze zgaga?

Do zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku, może dochodzić w wyniku zbytniego obciążenia żołądka. Zgaga odczuwana jest zatem w przypadku zjedzenia obfitego posiłku, ciężkostrawnego, tłustego. Niedokładne przeżuwanie oraz zbyt pospieszne jedzenie, podczas którego połyka się również sporo powietrza, także może prowadzić do zaburzenia funkcji zwieracza przełyku.

Sporadycznie pojawiające się sytuacje, głównie po obfitych posiłkach, wymagają przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych, nie muszą sugerować poważnych problemów. Co na zgagę w takim przypadku? W aptece można znaleźć farmaceutyki zawierające w swoim składzie substancje, odpowiedzialne za neutralizowanie kwasów żołądkowych. Preparaty nabywane bez recepty, mają również za zadanie wyściełać błonę śluzową układu pokarmowego ochronną warstwą, jak i redukować ilość gazów nagromadzonych w żołądku.

Co na zgagę, która spowodowana jest chorobą?

Jeśli zgaga odczuwana jest już nie tylko po obfitych posiłkach, pojawia się coraz częściej, a uczucie palenia w przełyku i mostku staje się coraz silniejsze, koniecznie trzeba wykonać badania wykluczające lub potwierdzające występowanie schorzenia. Najczęściej zlecana przez lekarza jest gastroskopia, może być ponadto zalecone prześwietlenie przewodu pokarmowego.

Uciążliwa zgaga? Wystarczy wpisać w swoją wyszukiwarkę hasło „co na zgagę”, by uzyskać przynajmniej kilka propozycji preparatów bez recepty, jak i wskazówek, gdzie się udać, by wykluczyć poważną chorobę.

Na co dzień warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować stosowanie używek, ponadto ograniczyć przyjmowanie farmaceutyków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Poprawa stylu życia potrafi przynieść dużą ulgę.