Wysoki poziom cholesterolu często wcale nie daje o sobie znać. Bywa, że dowiadujemy się o nim dopiero po wykonaniu badań lekarskich lub kiedy zdarzy się zawał, czy udar. Wysoki cholesterol wcale nie jest domeną osób starszych, ani otyłych. Na szczęście istnieje wiele sposobów na jego obniżenie do prawidłowego poziomu.

Obniżenie cholesterolu poprzez zmianę trybu życia

Warto pamiętać o tym, że w naszym organizmie znajduje się zarówno zły cholesterol, jak i ten dobry. Bardzo ważna jest równowaga iż zachowanie odpowiednich poziomów oraz wskaźników. Lekarze coraz częściej bezkrytycznie wypisują swoim pacjentom leki na receptę, aby szybko obniżyć zły cholesterol. Można jednak zacząć od wprowadzenia kilku zmian w swoim życiu. Bardzo często już po kilku tygodniach widać efekty. Naturalnie, takie postępowanie możliwe jest tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym, który powinien wyrazić na nie zgodę. Za wysoki poziom złego cholesterolu może być dla organizmu zabójczy.

Odpowiednia dawka ruchu oraz dieta

Często obniżenie cholesterolu możliwe jest dzięki wprowadzeniu sportu i aktywności fizycznej do swojego życia. Wystarczą codzienne półgodzinne spacery na świeżym powietrzu i lekka gimnastyka o poranku. Wcale nie potrzeba za dużego wysiłku i utraty masy ciała. Dodatkowo, niezwykle istotnym czynnikiem jest dieta. Musi się ona opierać na warzywach, chudym mięsie, rybach, produktach zbożowych i tłuszczach roślinnych. Osobom chcącym zmniejszyć ilość cholesterolu odradza się smażenie i jedzenie czerwonego mięsa. Trzeba też unikać alkoholu i innych używek. Posiłki najlepiej przygotowywać na parze lub piec bez użycia tłuszczu. Do każdego z nich warto podawać sałatkę polaną oliwą z oliwek lub innym wartościowym tłuszczem roślinnym.

Obniżenie cholesterolu przy pomocy suplementów diety

Skuteczne działanie w procesie obniżania złego cholesterolu wykazuje również wiele roślin i warzyw. W aptekach można kupić bez recepty suplementy diety, które reklamowane są jako sposób na zmniejszenie cholesterolu, a często również wyrównanie poziomu glukozy we krwi. Najczęściej w ich składzie znajdują się: ekstrakt z czosnku, monokolina, zielona herbata, karczochy, głóg, czy resweratrol. Trzeba pamiętać o tym, że nawet roślinne preparaty mogą być dla nas szkodliwe, jeśli przyjmujemy je niezgodnie z zaleceniami producenta lub w nadmiarze. Niektóre leki reagują też z ziołami, dlatego ich stosowanie najlepiej konsultować z lekarzem lub choć farmaceutą, jeśli przyjmujemy inne lekarstwa.

Chcąc skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi należy stosować wszystkie powyższe wskazania. Same suplementy diety niewiele pomogą, jeśli nie zmienimy sposobu przygotowywania posiłków oraz ich składu. Niezwykle istotną rolę pełni też ruch na świeżym powietrzu, który jest nam niezbędny również z wielu innych względów. W ten sposób dość szybko można wyregulować wskaźniki i uzyskać pożądane wyniki.