dav

Nawet ze stomią jelitową  można prowadzić  normalne, satysfakcjonujące życie. Jednak  rodzi się wiele praktycznych pytań, a pacjenci martwią się o możliwe ograniczenia lub kłopotliwe sytuacje.

Najczęstsze  pytania dotyczą odżywiania, uprawiania sportu, prysznica i pływania, współżycia seksualnego oraz podróżowania. Pacjenci stawiają pytania także o „żenujące” odgłosy i zapachy.

Odpowiednia dieta

Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa, a przy tym niskotłuszczowa i niezbyt pikantna. Należy jeść raczej kilka małych posiłków, niż jeden duży. Jedzenie musi być rozdrobnione i dobrze przeżute.

Niechciane dźwięki przy stomii pojawiają się, gdy stolec o niskiej lepkości przechodzi do worka lub jest wytwarzany gaz w jelicie (wzdęcia). Należy więc ograniczyć spożywanie pokarmów wzdymających – takich jak kapusta, rośliny strączkowe, słodycze, napoje gazowane i alkohol, Trzeba uważać na wzdęcia – przydatne jest prowadzenie dzienniczka, w którym notowane będą wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące diety.

Aktywność fizyczna przy stomii

Ćwiczenia gimnastyczne i rodzaj sportu powinien być dobrany po konsultacji z lekarzem. Nie wolno intensywnie obciążać mięśni brzucha. Do rodzaju niektórych ćwiczeń konieczne jest zastosowanie pasków przytrzymujących worek stomijny oraz dodatkową nakrętkę.

Pływanie, prysznic i kąpiel są możliwe, jednak należy to skorelować z czasem spodziewanej defekacji. Można użyć dodatkowego elementu – rodzaju czapki zabezpieczającej.

Podróżowanie ze stomią

Na czas podróży konieczne jest zabranie ze sobą wszystkiego, co służy do utrzymaniu czystości worka stomijnego. Podczas jazdy pas w samochodzie lub samolocie może być niewygodny i nadmiernie uciskać worek, co może prowadzić do wycieku. W tej sytuacji należy zastosować uchwyty do pasów bezpieczeństwa, które zmienią ich pozycję.

Życie intymne

Pacjenci nie powinni martwić się o pożycie intymne. Podobnie jak w uprawianiu sportu, nie należy przeciążać mięśni brzucha i podobnie – można użyć pasa. Przeszkodą częściej jest blokada psychiczna, którą można przepracować z psychoterapeutą. Po wygojeniu się blizn i zejściu opuchlizny współżycie seksualne jest jak najbardziej możliwe.

Worek stomijny jest szczelny, więc ani stolec, ani zapach nie wydobywa się z niego. Ważne jest, aby nie nosić go zbyt długo i zmieniać w przypadku zanieczyszczenia zewnętrznego. Jeśli zapachy uwalniane podczas zmiany worka są niepokojące, może pomóc zmiana diety, mianowicie należy ograniczyć pokarmy wytwarzające nieprzyjemny zapach (na przykład jaja, szparagi, czosnek, ser), a spożywać więcej produktów hamujących przykry zapach (na przykład żurawina, pietruszka, zielone warzywa). W zwalczaniu zapachów w łazience z pewnością pomoże intensywne wietrzenie. Można także rozważyć stosowanie odświeżaczy powietrza lub olejków eterycznych.