Coraz częściej słyszy się o osobach borykających się z tzw. jelitem drażliwym. Niestety to choroba 21 w. dotyka coraz młodsze osoby, żyjące w permanentnym stresie i pośpiechu. Do tego dochodzi nieodpowiednio zbilansowana dieta, brak snu i problem mamy gotowy.

Skąd się to bierze?

Można zastanawiać, się dlaczego jedne osoby są bardziej podatne na zachorowania, a drugie nie. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. próg wrażliwości, ale też odporność organizmu. Tak naprawdę do końca nie wykryto przyczyn rozwoju schorzenia, ale powyższe czynniki na pewno mają duży wpływ na jego rozwój. Wszystko bierze swój początek w zaburzeniach czucia trzewnego, będących skutkiem występujących nieprawidłowości na osi mózgowo-jelitowej. U wielu osób nerwica jelit może być genetyczna lub wynika z przebytych w przeszłości chorób układu trawiennego. Czasami też przyczynia się do problemów z jelitami nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Dokuczliwe objawy

Objawy schorzenia są bardzo nieprzyjemne. Bóle brzucha nasilające się w stresie, biegunki lub zaparcia, mdłości, wzdęcia, brak apetytu, nadmierne gazy oraz odbijanie po posiłkach. Chorym towarzyszy także uczucie przelewania się w żołądku. Jeśli takie dolegliwości utrzymują się ok. trzech miesięcy, wtedy można być niemal pewnym, że chodzi o jelito drażliwe. Oczywiście wizyta u lekarza jest konieczna, aby wykluczyć inne schorzenia.

Aloes i inne zioła na IBS

Niestety wyleczenie całkowite nie jest możliwe. Trzeba jednak dbać o siebie, zmienić tryb życia, ograniczyć stres i dobrze się odżywiać, aby objawy nie były tak dotkliwe. Warto korzystać też ze skarbnicy natury, sięgając po różne zioła czy nalewki i suplementy na bazie ekstraktów roślinnych, aby wspomóc swoje jelita. Aloes, który jest pełny minerałów i witamin zawiera także enzymy trawienne, jak amylazę i lipazę. Najlepszy będzie świeży żel z aloesu, w który,  występują także polisacharydy (długołańcuchowe cukry) łagodzi dolegliwości związane z układem trawiennym w tym z jelitami. Warto więc sięgać po aloes, tym bardziej, że oprócz ww. zalet wspiera budowanie nowych komórek wyścielających układ trawienny i może przenikać, a nawet rozpuszczać zalegający śluz w jelitach. Aloes to także remedium na wiele innych dolegliwości, o czym warto poczytać.

Z chorobą jelit można skutecznie walczyć, mimo że nie wyleczymy jej do końca. Poprawienie sobie jakości życia przy takich dolegliwościach jest bardzo ważne, bo odejdzie sporo niepotrzebnego stresu, choćby podczas wakacyjnych wyjazdów.