Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (15:05)

    Bierzesz leki? Chroń wątrobę!

Choć organ ten specjalizuje się w przetwarzaniu składników lekarstw, lepiej nie narażać go na ich nadmiar. Sprawdź, dlaczego to takie ważne. Co trzeba zrobić: jak najszybciej odstawić lek, który zaszkodził, a dodatkowo np. wspomóc wątrobę preparatami o działaniu ochronnym i przejść na lekkostrawną dietę (wszystko w porozumieniu z lekarzem).

Reklama

Nawet zwykły środek na przeziębienie może stać się przyczyną polekowego uszkodzenia wątroby. Wystarczy, że zostanie przyjęty w zbyt dużej dawce. Ryzyko to dodatkowo się zwiększa, gdy ktoś zażywa równocześnie inne lekarstwa (np. z powodu choroby przewlekłej).

Niepokojące objawy mogą wystąpić z opóźnieniem nawet... roku. Są to m.in.: świąd, żółtaczka i ból w prawym podżebrzu, a dodatkowo nieprawidłowe wyniki badań krwi (m.in. na poziom ASPAT, ALAT, bilirubiny).

Ważne zasady

✔Nigdy nie przyjmuj większych dawek leków, niż zaleci lekarz lub jest to podane na ulotce.

✔Szczególnie uważaj, gdy stosujesz paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, leki na depresję, preparaty z kava kava oraz ożanką.

Naj

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.