Reklama
  • Poniedziałek, 20 lutego (11:05)

    Czy trzustka dobrze pracuje?

Chcesz wykluczyć cukrzycę? Trzeba wypić... roztwór glukozy i zbadać jej poziom we krwi

Reklama

Kiedy pani Barbara ( 51 l.) przyszła do mnie z wynikami badań, okazało się, że ma podwyżony poziom cukru we krwi.

– Musi pani jeszcze zrobić tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. – Co to jest za test? – Wykonuje się go u tych, którzy mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka zachorowania na cukrzycę. U pani poziom cukru jest nieco podwyższony. Wynosi 110 mg/dl, podczas gdy nie powinien przekraczać 99 mg/dl. To sugeruje stan przedcukrzycowy.

– Czym to grozi? – Rozwojem cukrzycy typu 2. U osób ze stanem przedcukrzycowym rozwija się ona w ciągu kolejnych pięciu lat. Tak się dzieje, gdy trzustka pracuje nieprawidłowo. Zajmuje się ona bowiem regulacją poziomu glukozy, ponieważ wytwarza insulinę. – Dlaczego jest taka ważna? – Bo działa jak kierujący ruchem. Decyduje o tym, czy glukoza przedostaje się z krwi do wnętrza komórek. Aby to sprawdzić, wykonamy test obciążenia glukozą. Nazywamy go też testem tolerancji glukozy (cukru).

– Do czego to jest potrzebne? – Dzięki niemu kontrolujemy, czy trzustka produkuje wystarczającą ilość insuliny, która umożliwia wchłanianie glukozy (cukru) do komórek. Gdy insuliny jest za mało, glukoza zamiast do nich wejść, pozostaje we krwi i uszkadza tkanki.

– Jak się wykonuje to badanie? – Pacjent kupuje w aptece bez recepty glukozę przygotowaną do testu (zob. ramka). Przynosi do przychodni, gdzie robi się roztwór, który wypija na miejscu. Potem musi odczekać 2 godziny. – Ojej, dlaczego tak długo?

– Najpierw tuż po przyjściu do przychodni określa się poziom glukozy we krwi na czczo, aby oznaczyć wyjściowe stężenie cukru. Potem pije się roztwór glukozy, a po dwóch godzinach bada się jej poziom we krwi.

– Jakie wyniki oznaczają stan przedcukrzycowy? – 100-125 mg/dl na czczo i 140-199 mg/dl po dwóch godzinach od wypicia glukozy. Jeśli po dwóch godzinach wynik wynosi do 140 mg/dl, organizm dobrze radzi sobie z trawieniem cukru. Ale gdy wynik przekracza 200 mg/dl, oznacza to cukrzycę.

Podczas badania tzw. krzywej cukrowej trzeba wypić w ciągu 5 minut 250–300 ml wody z 75 g rozpuszczonej glukozy (np. z sokiem z cytryny). W aptece można dos tać gotową mieszankę.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.