Reklama
  • Poniedziałek, 20 lutego (11:05)

    Czy trzustka dobrze pracuje?

Chcesz wykluczyć cukrzycę? Trzeba wypić... roztwór glukozy i zbadać jej poziom we krwi

Reklama

Kiedy pani Barbara ( 51 l.) przyszła do mnie z wynikami badań, okazało się, że ma podwyżony poziom cukru we krwi.

– Musi pani jeszcze zrobić tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. – Co to jest za test? – Wykonuje się go u tych, którzy mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka zachorowania na cukrzycę. U pani poziom cukru jest nieco podwyższony. Wynosi 110 mg/dl, podczas gdy nie powinien przekraczać 99 mg/dl. To sugeruje stan przedcukrzycowy.

– Czym to grozi? – Rozwojem cukrzycy typu 2. U osób ze stanem przedcukrzycowym rozwija się ona w ciągu kolejnych pięciu lat. Tak się dzieje, gdy trzustka pracuje nieprawidłowo. Zajmuje się ona bowiem regulacją poziomu glukozy, ponieważ wytwarza insulinę. – Dlaczego jest taka ważna? – Bo działa jak kierujący ruchem. Decyduje o tym, czy glukoza przedostaje się z krwi do wnętrza komórek. Aby to sprawdzić, wykonamy test obciążenia glukozą. Nazywamy go też testem tolerancji glukozy (cukru).

– Do czego to jest potrzebne? – Dzięki niemu kontrolujemy, czy trzustka produkuje wystarczającą ilość insuliny, która umożliwia wchłanianie glukozy (cukru) do komórek. Gdy insuliny jest za mało, glukoza zamiast do nich wejść, pozostaje we krwi i uszkadza tkanki.

– Jak się wykonuje to badanie? – Pacjent kupuje w aptece bez recepty glukozę przygotowaną do testu (zob. ramka). Przynosi do przychodni, gdzie robi się roztwór, który wypija na miejscu. Potem musi odczekać 2 godziny. – Ojej, dlaczego tak długo?

– Najpierw tuż po przyjściu do przychodni określa się poziom glukozy we krwi na czczo, aby oznaczyć wyjściowe stężenie cukru. Potem pije się roztwór glukozy, a po dwóch godzinach bada się jej poziom we krwi.

– Jakie wyniki oznaczają stan przedcukrzycowy? – 100-125 mg/dl na czczo i 140-199 mg/dl po dwóch godzinach od wypicia glukozy. Jeśli po dwóch godzinach wynik wynosi do 140 mg/dl, organizm dobrze radzi sobie z trawieniem cukru. Ale gdy wynik przekracza 200 mg/dl, oznacza to cukrzycę.

Podczas badania tzw. krzywej cukrowej trzeba wypić w ciągu 5 minut 250–300 ml wody z 75 g rozpuszczonej glukozy (np. z sokiem z cytryny). W aptece można dos tać gotową mieszankę.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Nawet gdy jest chora, nie boli, bo nie jest unerwiona. Warto więc raz na rok zafundować wątrobie kilka badań kontrolnych, zwłaszcza analizę krwi oraz ultrasonografię. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.