Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (14:00)

    Dla kogo operacja bariatryczna?

Czasem walka z otyłością jest bardzo trudna. Zawodzą diety i ćwiczenia. Wówczas do akcji musi wkroczyć chirurg. Utrzymanie właściwej wagi to walka o zdrowie.

Według badań przeprowadzonych przez TGI/MillwardBrown pod koniec 2015 roku z otyłością zmagało się prawie 14 proc. Polaków. To poważny problem, a konsekwencje otyłości mogą być poważne: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwory, zwyrodnienie stawów lub zaburzenia hormonalne. Odchudzać się należy więc przede wszystkim dla zdrowia.

Dlaczego tyjemy?

Winny jest przede wszystkim styl życia: ograniczenie aktywności fizycznej i nieregularne jedzenie posiłków, które są zbyt obfite i za bardzo kaloryczne. Mówiąc prościej, jemy za dużo, a za mało się ruszamy.

Reklama

Poza tym są osoby mające genetyczną skłonność do tycia. Powinny więc zwracać szczególną uwagę na to, co i ile jedzą, a także zadbać o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną – twierdzi dr Wiesław Pesta z Żagiel Med w Lublinie.

W niektórych przypadkach otyłość bywa związana także z różnymi schorzeniami. Leczenie niedoczynności tarczycy czy zaburzeń hormonalnych na pewno pomoże utrzymać odpowiednią wagę.

Skutki nadwagi – dla ciała i dla psychiki

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie ze sobą zbyt duża masa ciała. Cukrzyca typu 2, miażdżyca, która prowadzi do udarów mózgu czy zawału serca, nowotwory, takie jak np. rak jajnika – każda z tych chorób jest skutkiem nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Coraz częściej na te choroby zapadają także otyłe nastolatki! Ale nie tylko o zdrowie fizyczne tu chodzi. Otyłość i nadwaga bardzo często prowadzą do wykluczenia z życia społecznego. Często tacy ludzie sami rezygnują z kontaktów z innymi.

Czują się źle, bo wyglądają inaczej. Łatwo wpadają też w stany depresyjne wynikające z pogarszającej się jakości życia. Samodzielne odchudzanie bywa nieskuteczne.

Walka z nadmiarem kilogramów jest trudna, zwłaszcza dla osób z tzw. otyłością olbrzymią (III stopnia). Dieta, czyli tzw. leczenie zachowawcze jest skuteczne (tzn. zbliża osobę z nadwagą do właściwej masy ciała i jej utrzymania bez efektu jojo) tylko w 1-8 proc. przypadków.

Wszystko w rękach chirurga

W 1991 roku podczas konferencji National Institutes of Health (NIH) w Stanach Zjednoczonych podjęto próbę określenia, kto powinien poddać się operacyjnemu leczeniu otyłości. Specjaliści stwierdzili, że u niektórych osób operacja bariatryczna pozwala uzyskać znaczne i trwałe zmniejszenie masy ciała.

Ustalono, że do takiego leczenia kwalifikują się osoby o BMI większym lub równym 40 kg/m2 albo większym lub równym 35 kg/m2 jeśli cierpią na jakieś schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

W 2007 roku Martin Fried wraz z grupą ekspertów różnych specjalności opracowali szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do operacyjnego leczenia otyłości. W ostatnich latach kilka towarzystw naukowych zrzeszających specjalistów z innych dziedzin niż chirurgia, opublikowało zalecenia i wytyczne dotyczące operacyjnego leczenia otyłości.

W stanowisku American Heart Association (AHA – Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne) z 2011 roku stwierdzono, że operacje bariatryczne mogą prowadzić do zmniejszenia czynników ryzyka m.in. chorób serca (są to m.in.: nadciśnienie, wysokie stężenie cholesterolu).

Co więcej, korzyści uzyskiwane dzięki operacjom bariatrycznym mogą przewyższać ryzyko związane z tymi zabiegami. American Diabetes Association (ADA – Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne) zaleca operacje bariatryczne pacjentom z BMI większym lub równym 35 kg/m2 i z cukrzycą typu 2.

International Diabetes Federation (IDF – Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna) poleca chirurgię bariatryczną jako alternatywę w leczeniu otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponieważ zabiegi prowadzą do znacznej utraty wagi, chory chudnie, a cukrzyca często wycofuje się.

Operacje bariatryczne dzielą się na ograniczające i wyłączające.

Do pierwszej grupy zaliczane są metody, które powodują ograniczenie objętości posiłku, co osiąga się przez zmniejszenie pojemności żołądka. Nie stwarzają ryzyka powstawania poważniejszych niedoborów pokarmowych.

Operacje wyłączające powodują wyłączenie odcinka przewodu pokarmowego z procesu trawienia. Są one skuteczniejsze, ale mogą prowadzić do powstania niedoborów pokarmowych.

Niektóre operacje bariatryczne

1. Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (LSG) polega na pionowym wycięciu części żołądka. Usu- wa się dno i około 80 proc. trzonu żołądka, pozostawiając mały (100-150 ml) zbiornik żołądkowy w kształcie rękawa i nienaruszony odźwiernik. Prosta technika pozwala wykonać taką operację nawet u bardzo otyłych pacjentów.

2. Balon Orbera wprowadza się do żołądka podczas zwykłej gastroskopii. Balon zawiera w środku płyn o objętości ok. 750 ml. Umieszczony w żołądku daje stałe uczucie sytości. Pacjent z balonem je sporo mniej. Balon może być pierwszym etapem przed leczeniem chirurgicznym otyłości.

3. Przewiązanie żołądka opaską regulowaną (LAGB) jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Technika ta polega na założeniu w górnej części żołądka silikonowej opaski z balonem, którego objętość można regulować przez wypełnianie solą fizjologiczną. Opaska ogranicza możliwość spożywania pokarmów.

Ekspert: Kwalifikacja do zabiegu

Chorych przed operacją bariatryczną powinni ocenić: chirurg bariatra, internista specjalizujący się w leczeniu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), anestezjolog, dietetyk i psycholog.

Pacjent musi też wykonać badania. Są to: EKG, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i żył nóg metodą Dopplera, gastroskopia i test zakażenia H. pylori, spirometria, badania laboratoryjne.

dr n. med. Marzena Gajewska, specjalista chorób wewnętrznych i alergolog, CM ENEL-MED

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wymieszaj ze sobą po 20 g liści maliny, szałwii oraz kwiatów rumianku. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw do zaparzenia na ok. 15 min. Przecedź. Stosuj do płukania... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.