Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (10:05)

    Gdy boli wątroba

Jak ją zregenerować, kiedy przesadzimy z jedzeniem?

Tak naprawdę sama wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Jednak kiedy ją w jakiś sposób podrażnimy, na przykład wkutek zjedzenia zbyt dużej ilości ciężkostrawnych, tłustych potraw, które musi potem strawić, zaczyna się powiększać i uciskać otaczającą ją torebkę, co objawia się uczuciem rozpierania, kłucia pod żebrem, nudnościami i bólami brzucha.

Wątroba lubi leżeć

To powiedzenie naszych babć ma wiele z prawdy. Aby ten organ mógł się zregenerować, potrzebuje odpoczynku. Jeśli więc daje o sobie znać, połóż się lub lub usiądź wygodnie w fotelu, odepnij pasek, guzik i suwak, a najlepiej jeszcze przyłóż ciepły termofor.

Ziołowa pierwsza pomoc

Reklama

Zaparz zioła, które wspomogą wydzielanie żółci potrzebnej do trawienia tłuszczów. Należą do nich ostropest, mniszek lekarski, karczoch oraz dziurawiec.

Zmiana diety

Jeżeli problemy z wątrobą odczuwasz często, to znak, że się źle odżywiasz. Już dziś ogranicz tłuszcze zwierzęce, za to jedz dużo zielonych warzyw. Unikaj ostrych przypraw, a stosuj tymianek, majeranek, kminek, miętę i oregano.

Wizyta u specjalisty

Czasem ból może być objawem poważnej choroby, takiej jak zapalenie lub marskość wątroby. Jeśli przez dłuższy czas źle się czujesz, masz bóle, biegunki i nudności, koniecznie idź do lekarza.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.