Reklama
  • Czwartek, 17 listopada 2016 (15:00)

    Gdy nerki źle pracują

Należy o nie dbać, bo filtrują naszą krew i oczyszczają ją z toksycznych substancji

Reklama

Zdarza się, że nerki „zarażają” się od innych narządów. Tak właśnie było u pani Krystyny.

– Spuchły mi kostki. Czuję pobolewania w dole pleców. Już 2 tygodnie mam stan podgorą czkowy, nudności, bóle głowy. – Czy zmienił się kolor moczu lub sposób jego oddawania? – Tak, chociaż piję tyle, co zwykle. Bywa, że przez dobę nie chce mi się do toalety! Mocz pieni się i stał się różowy. Czemu pyta pan o mocz?

– Bo te objawy wskazują na zaburzenia pracy nerek. – Dlaczego tak się dzieje? – Pienienie się wskazuje na obecność białka, a zmiana koloru na różowy, czerwony, brunatny – o krwi w moczu. Gorączka pojawia się też przy chorych nerkach. Przyczyną obrzęków i bólów głowy może być wzrost ciśnienia, bo nerki je regulują.

– Skąd u mnie te problemy? – Czy nie chorowała pani na chorobę bakteryjną, np. anginę? – Tak! Jeszcze boli mnie gardło. – Bakterie z chorych migdałków mogły zawędrować do ne rek i wywołać zapalenie w tzw. kłębuszkach, w których jest filtrowana krew. Często zdarza się to 1-3 tygodni po anginie.

– Czy dostanę skierowanie na jakieś badania? – Tak. Proszę zrobić analizę moczu. Wykaże ona, czy mocz ma zwiększony ciężar właściwy i czy nie pojawiły się w nim erytrocyty i białko. Zrobimy też morfologię krwi, skontrolujemy stężenie kreatyniny, mocznika, sodu, potasu, glukozy. A także zmierzymy ilość krwi wpływającej i wypływającej z nerek, aby ocenić, czy działają prawidłowo. Jest to tzw. przesączanie kłębuszkowe (GFR).

Zbadamy również ciśnienie krwi i zrobimy USG. Proszę bardzo szybko zacząć badania, aby powstrzymać tę chorobę. – W jaki sposób się ją leczy? – Antybiotykami, które zniszczą bakterie. Kurację trzeba doprowadzić do końca, bo choroba będzie przewlekła i bezobjawowo zniszczy nerki. Przepiszę też leki moczopędne, by zlikwidować obrzęki. A gdy ciśnienie wzrośnie, także leki, które je obniżą.

– Czy muszę zmienić dietę? – Tak. Proszę ograniczyć sól, która zatrzymuje wodę i powoduje nadciśnienie, które dodatkowo obciąża nerki. Trzeba też ograniczać białko, m.in. zwierzęce, bo zmusza nerki do większej pracy.

Należy pić wodę, odstawić kawę i herbatę, bo podnoszą ciśnienie. Można też zażywać witaminę C. Pobudza ona odporność, zmienia pH moczu na kwaśny i hamuje szerzenie infekcji.

Zdjęcie

/Mat. Promocyjne
/Mat. Promocyjne

Co się tam dzieje?

Choroba jest efektem walki z infekcją wywołaną przez ba kterie i wirusy, które gromadzą się w zdrowych nerkach. W kłębuszkach nerkowych i ich okolicy powstaje stan zapalny. Zainfekowane ulegają zwłó knieniu i przestają funkcjono wać. Może to uszkodzić nerki i doprowadzić do ich przewle kłej niewydolności.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.