Reklama
  • Piątek, 24 lutego (08:00)

    Hydrokolonoterapia. Ryzykowny detoks

Brutalna ingerencja strumieniem wody w delikatne tkanki jelita grubego niesie ryzyko powikłań. Zabieg prowadzi również do utraty pożytecznej flory bakteryjnej.

Zamierzasz skorzystać z hydrokolonoterapii? Zanim podejmiesz decyzję, omów tę kwestię ze swoim lekarzem rodzinnym lub gastrologiem. Zbada on Twój brzuch i stwierdzi, czy nie masz przeciwwskazań, np. stanu zapalnego w jelicie grubym.

Ważne! Przeprowadź również dobry wywiad, by wybrać profesjonalne miejsce, z certyfikatem, wcześniej sprawdzone. Nie daj się skusić niską ceną oferowaną przez niektóre reklamujące swe usługi w internecie gabinety odnowy biologicznej.

Reklama

Dolegliwości zaczęły się sześć dni po hydrokolonoterapii. 37-letnia Julia skarżyła się na bóle w dole brzucha, nasilające się po posiłkach. – Pewnie to z powodu dużego pobudzenia pracy jelit po zabiegu – myślała.

Na hydrokolonoterapię namówiła Julię przyjaciółka, która chwaliła pozytywne jej efekty. Nie dość, że schudła 3 kg, to jeszcze zyskała więcej energii. Julii zależało głównie na pozbyciu się uciążliwych zaparć, które męczyły ją od roku. A podobno po wypłukaniu jelita takie problemy znikają. Niestety, Julia nie tylko nie czuła się lepiej, ale jej stan wyraźnie się pogorszył. – Muszę iść do mojego lekarza rodzinnego – postanowiła.

Internista wysłuchał relacji o płukaniu jelita, a następnie zbadał brzuch pacjentki dłońmi i stetoskopem. Słychać było odgłosy przelewania, obwód brzucha był powiększony, a mięśniówka jelit nadmiernie napięta.

Wskazywało to na proces fermentacji z dużą ilością gazów – Zanim wypiszę pani leki, musimy zrobić kilka badań, m.in. na krew utajoną oraz USG jamy brzusznej – zalecił lekarz. Na szczęście nie wykazały one poważnych zaburzeń. Zdaniem internisty złe samopoczucie Julii było efektem zbyt silnej perystaltyki jelit, objawiającej się skurczami ich mięśniówki. – Woda dostarczana do jelita grubego pod ciśnieniem może też uszkodzić jego ścianki – tłumaczył lekarz. – Na powikłania narażone są zwłaszcza osoby z utajonymi, niezdiagnozowanymi wcześniej schorzeniami. Inne niepożądane efekty zabiegu? W jego trakcie wypłukiwane są miliony pożytecznych bakterii, co ułatwia rozwój tych szkodliwych. Powikłaniem bywają też zaburzenia elektrolitowe związane z dużą utratą płynów. W gabinetach, gdzie nie przestrzega się restrykcyjnej higieny, pacjenci ryzykują również zakażenie bakteriami gnilnymi. Pacjentce zaordynowano długą kurację lekami uspokajającymi pasaż jelitowy oraz rozkurczającymi mięśnie gładkie. Jakich wskazówek powinna przestrzegać?

Zadbaj o lekkostrawną dietę, z dużą ilością warzyw (gotowanych lub zapiekanych w piekarniku). Jedz zupy jarzynowe, kaszę gryczaną, orkiszową, jaglaną, piure z ziemniaków, makaron. Zrezygnuj z potraw tłustych, gotowanej kapusty, grochu, fasoli. Ogranicz cukier.

Stosuj probiotyk, dzięki któremu uregulujesz zakłócone proporcje flory jelitowej (np. Multilac, Sanprobi). Bierz go co najmniej 4 tygodnie, zawsze po jedzeniu.

Na żywo

Zobacz również

  • Różne rodzaje kamicy dają te same objawy, choć mają różne przyczyny. Każda z nich wymaga też innej diety. Sprawdź co jeść, a czego unikać, by trzymać chorobę w ryzach. Rodzaj kamicy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.