Reklama
  • Piątek, 24 lutego (08:00)

    Hydrokolonoterapia. Ryzykowny detoks

Brutalna ingerencja strumieniem wody w delikatne tkanki jelita grubego niesie ryzyko powikłań. Zabieg prowadzi również do utraty pożytecznej flory bakteryjnej.

Zamierzasz skorzystać z hydrokolonoterapii? Zanim podejmiesz decyzję, omów tę kwestię ze swoim lekarzem rodzinnym lub gastrologiem. Zbada on Twój brzuch i stwierdzi, czy nie masz przeciwwskazań, np. stanu zapalnego w jelicie grubym.

Ważne! Przeprowadź również dobry wywiad, by wybrać profesjonalne miejsce, z certyfikatem, wcześniej sprawdzone. Nie daj się skusić niską ceną oferowaną przez niektóre reklamujące swe usługi w internecie gabinety odnowy biologicznej.

Reklama

Dolegliwości zaczęły się sześć dni po hydrokolonoterapii. 37-letnia Julia skarżyła się na bóle w dole brzucha, nasilające się po posiłkach. – Pewnie to z powodu dużego pobudzenia pracy jelit po zabiegu – myślała.

Na hydrokolonoterapię namówiła Julię przyjaciółka, która chwaliła pozytywne jej efekty. Nie dość, że schudła 3 kg, to jeszcze zyskała więcej energii. Julii zależało głównie na pozbyciu się uciążliwych zaparć, które męczyły ją od roku. A podobno po wypłukaniu jelita takie problemy znikają. Niestety, Julia nie tylko nie czuła się lepiej, ale jej stan wyraźnie się pogorszył. – Muszę iść do mojego lekarza rodzinnego – postanowiła.

Internista wysłuchał relacji o płukaniu jelita, a następnie zbadał brzuch pacjentki dłońmi i stetoskopem. Słychać było odgłosy przelewania, obwód brzucha był powiększony, a mięśniówka jelit nadmiernie napięta.

Wskazywało to na proces fermentacji z dużą ilością gazów – Zanim wypiszę pani leki, musimy zrobić kilka badań, m.in. na krew utajoną oraz USG jamy brzusznej – zalecił lekarz. Na szczęście nie wykazały one poważnych zaburzeń. Zdaniem internisty złe samopoczucie Julii było efektem zbyt silnej perystaltyki jelit, objawiającej się skurczami ich mięśniówki. – Woda dostarczana do jelita grubego pod ciśnieniem może też uszkodzić jego ścianki – tłumaczył lekarz. – Na powikłania narażone są zwłaszcza osoby z utajonymi, niezdiagnozowanymi wcześniej schorzeniami. Inne niepożądane efekty zabiegu? W jego trakcie wypłukiwane są miliony pożytecznych bakterii, co ułatwia rozwój tych szkodliwych. Powikłaniem bywają też zaburzenia elektrolitowe związane z dużą utratą płynów. W gabinetach, gdzie nie przestrzega się restrykcyjnej higieny, pacjenci ryzykują również zakażenie bakteriami gnilnymi. Pacjentce zaordynowano długą kurację lekami uspokajającymi pasaż jelitowy oraz rozkurczającymi mięśnie gładkie. Jakich wskazówek powinna przestrzegać?

Zadbaj o lekkostrawną dietę, z dużą ilością warzyw (gotowanych lub zapiekanych w piekarniku). Jedz zupy jarzynowe, kaszę gryczaną, orkiszową, jaglaną, piure z ziemniaków, makaron. Zrezygnuj z potraw tłustych, gotowanej kapusty, grochu, fasoli. Ogranicz cukier.

Stosuj probiotyk, dzięki któremu uregulujesz zakłócone proporcje flory jelitowej (np. Multilac, Sanprobi). Bierz go co najmniej 4 tygodnie, zawsze po jedzeniu.

Na żywo

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.