Reklama
  • Czwartek, 26 stycznia (14:00)

    Jak dbać o nerki

Pierwsze symptomy zaburzenia ich pracy są trudne do wychwycenia. Choroba nerek może w ukryciu rozwijać się latami! Sprawdź, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła ci twój organizm.

Nerki są filtrem naszego ciała. Usuwają z niego nie tylko szkodliwe produkty przemiany materii, ale także toksyny i obce dla ustroju substancje. Dbają również o odpowiedni poziom nawodnienia w razie potrzeby zwiększając lub zmniejszając ilość płynów w organizmie.

Reklama

Dodatkowo wydzielają związki regulujące ciśnienie krwi i produkcję erytrocytów. W nich wytwarzana jest witamina D. Kiedy nerki nie pracują prawidłowo, we krwi kumulują się zbędne substancje, które powinny być wydalone.

Dzięki szybkiej diagnozie, leczenie farmakologiczne i zmiana diety powinny być skuteczne. Poza niewydolnością nerek, niebezpieczna jest też kamica nerkowa.

Dochodzi do niej, gdy w wyniku wytrącania się substancji zawartych w moczu powstają złogi i są za duże, by być wydalone. Przyczyną mogą być zaburzenia metaboliczne lub zbyt ubogie przyjmowanie płynów.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak odróżnić ból pleców od bólu nerek?

Tępy, przewlekły ból promieniujący od kręgosłupa na boki zazwyczaj oznacza problemy z kręgosłupem. Może być związany z deformacją dysku. Zupełnie inny charakter ma ból nerek. Przede wszystkim pojawia się on bardzo gwałtownie, jest ostry, pulsujący.

Może dawać wytchnienie i znowu nawracać z równą siłą. Pojawi się z prawej lub lewej strony kręgosłupa (tam położone są nerki) i może promieniować poziomo. W przypadku dotknięcia bolącego miejsca, kiedy źródłem dolegliwości jest kręgosłup, nic się nie dzieje. W przypadku nerek, dodatkowy nacisk potęguje dyskomfort.

Bóle kręgosłupa mogą się nasilać w czasie leżenia, a zmniejszać dzięki lekkim ćwiczeniom fizycznym. Przy bólu nerki jest odwrotnie: leżenie przynosi ulgę, a wysiłek nasila objawy.

Jak usuwa się kamienie nerkowe?

W tej dziedzinie medycyna w ciągu ostatnich lat poszła do przodu. Standardowe niegdyś chirurgiczne usuwanie złogów zastąpione zostało mniej inwazyjnymi metodami. Około 80 proc. kamieni usuwana jest samoistnie, tym o średnicy większej niż 7 mm trzeba „pomóc”.

Rozbijanie falami uderzeniowymi (ESWL) trwa około godziny, przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym, podobnie zresztą jak przeskórne zabiegi endoskopowe. Gdy wprowadza się urządzenie przez cewkę moczową – wystarczy miejscowe.

Niepokojące symptomy

1. Opuchnięcia i obrzęki. Najczęściej pojawiają się na kostkach, stopach i łydkach, ale mogą wystąpić także na rękach i twarzy. Kiedy zostaje zaburzona homeostaza i w organizmie gromadzi się woda, będziesz nie tylko wyglądała niezdrowo, ale też odczujesz zmęczenie.

2. Świąd skóry. Nie musi być połączony z wystąpieniem wysypki. Jakie są jego przyczyny? Nerki odfiltrowują z organizmu toksyny. Kiedy ich nie usuną, pozostające w organizmie złogi mogą wywołać dyskomfort. Jest on odczuwalny właściwie nie na samej skórze, lecz pod jej powierzchnią.

3. Metaliczny posmak w ustach. To kolejny efekt uboczny niewystarczającego oczyszczania krwi. Twój oddech może stać się nieświeży, a potrawy będą smakować inaczej. Taka sytuacja często prowadzi do zaburzeń łaknienia, a tym samym do spadku wagi. Niepokojące mogą być także nudności i wymioty.

4. Zmiany w moczu. Mogą być widoczne gołym okiem. Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość wydalanego moczu – może go być dużo mniej lub dużo więcej niż zazwyczaj. Kontroluj także jego barwę (zarówno zbyt blady, niemal przejrzysty, jak i ciemny, brązowawy niepokoją). Sprawdzaj, czy nie ma w nim krwi.

Show

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.