Reklama
  • Czwartek, 26 stycznia (14:00)

    Jak dbać o nerki

Pierwsze symptomy zaburzenia ich pracy są trudne do wychwycenia. Choroba nerek może w ukryciu rozwijać się latami! Sprawdź, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła ci twój organizm.

Nerki są filtrem naszego ciała. Usuwają z niego nie tylko szkodliwe produkty przemiany materii, ale także toksyny i obce dla ustroju substancje. Dbają również o odpowiedni poziom nawodnienia w razie potrzeby zwiększając lub zmniejszając ilość płynów w organizmie.

Reklama

Dodatkowo wydzielają związki regulujące ciśnienie krwi i produkcję erytrocytów. W nich wytwarzana jest witamina D. Kiedy nerki nie pracują prawidłowo, we krwi kumulują się zbędne substancje, które powinny być wydalone.

Dzięki szybkiej diagnozie, leczenie farmakologiczne i zmiana diety powinny być skuteczne. Poza niewydolnością nerek, niebezpieczna jest też kamica nerkowa.

Dochodzi do niej, gdy w wyniku wytrącania się substancji zawartych w moczu powstają złogi i są za duże, by być wydalone. Przyczyną mogą być zaburzenia metaboliczne lub zbyt ubogie przyjmowanie płynów.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak odróżnić ból pleców od bólu nerek?

Tępy, przewlekły ból promieniujący od kręgosłupa na boki zazwyczaj oznacza problemy z kręgosłupem. Może być związany z deformacją dysku. Zupełnie inny charakter ma ból nerek. Przede wszystkim pojawia się on bardzo gwałtownie, jest ostry, pulsujący.

Może dawać wytchnienie i znowu nawracać z równą siłą. Pojawi się z prawej lub lewej strony kręgosłupa (tam położone są nerki) i może promieniować poziomo. W przypadku dotknięcia bolącego miejsca, kiedy źródłem dolegliwości jest kręgosłup, nic się nie dzieje. W przypadku nerek, dodatkowy nacisk potęguje dyskomfort.

Bóle kręgosłupa mogą się nasilać w czasie leżenia, a zmniejszać dzięki lekkim ćwiczeniom fizycznym. Przy bólu nerki jest odwrotnie: leżenie przynosi ulgę, a wysiłek nasila objawy.

Jak usuwa się kamienie nerkowe?

W tej dziedzinie medycyna w ciągu ostatnich lat poszła do przodu. Standardowe niegdyś chirurgiczne usuwanie złogów zastąpione zostało mniej inwazyjnymi metodami. Około 80 proc. kamieni usuwana jest samoistnie, tym o średnicy większej niż 7 mm trzeba „pomóc”.

Rozbijanie falami uderzeniowymi (ESWL) trwa około godziny, przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym, podobnie zresztą jak przeskórne zabiegi endoskopowe. Gdy wprowadza się urządzenie przez cewkę moczową – wystarczy miejscowe.

Niepokojące symptomy

1. Opuchnięcia i obrzęki. Najczęściej pojawiają się na kostkach, stopach i łydkach, ale mogą wystąpić także na rękach i twarzy. Kiedy zostaje zaburzona homeostaza i w organizmie gromadzi się woda, będziesz nie tylko wyglądała niezdrowo, ale też odczujesz zmęczenie.

2. Świąd skóry. Nie musi być połączony z wystąpieniem wysypki. Jakie są jego przyczyny? Nerki odfiltrowują z organizmu toksyny. Kiedy ich nie usuną, pozostające w organizmie złogi mogą wywołać dyskomfort. Jest on odczuwalny właściwie nie na samej skórze, lecz pod jej powierzchnią.

3. Metaliczny posmak w ustach. To kolejny efekt uboczny niewystarczającego oczyszczania krwi. Twój oddech może stać się nieświeży, a potrawy będą smakować inaczej. Taka sytuacja często prowadzi do zaburzeń łaknienia, a tym samym do spadku wagi. Niepokojące mogą być także nudności i wymioty.

4. Zmiany w moczu. Mogą być widoczne gołym okiem. Przede wszystkim zwróć uwagę na ilość wydalanego moczu – może go być dużo mniej lub dużo więcej niż zazwyczaj. Kontroluj także jego barwę (zarówno zbyt blady, niemal przejrzysty, jak i ciemny, brązowawy niepokoją). Sprawdzaj, czy nie ma w nim krwi.

Show

Zobacz również

  • Wymieszaj ze sobą po 20 g liści maliny, szałwii oraz kwiatów rumianku. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw do zaparzenia na ok. 15 min. Przecedź. Stosuj do płukania... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.