Reklama
  • Wtorek, 8 listopada 2016 (13:00)

    Jak uniknąć bolesnych kamieni nerkowych

Mogą być różnych rozmiarów. Malutkie zwykle bezboleśnie wydostają się z nerek z moczem. „Rodzenie” większych sprawia jednak już ogromny ból. Oj, nie chcesz wiedzieć, jak to jest… Ale możesz temu zapobiec.

Kto choć raz cier piał z powodu kamieni w nerkach, nie zapomni tego uczucia. Mdłości i wymioty, krew w moczu i okropny ból – to trzy najczęstsze objawy. A wystarczy przestrzegać prostych reguł żywieniowych i przyswoić sobie kilka nawyków, by uniknąć tworzenia się kamieni w nerkach.

Otóż kamica nerkowa to jedna z tych chorób, w której dieta stanowi bardzo ważny element leczenia, ponieważ to, jak się żywimy i ile wypijamy napojów, mocno wpływa na proces powstawania złogów w nerkach.

Reklama

I choć w zależności od tego, jaki jest główny składnik tworzących się kamieni, stosujemy różne rodzaje zaleceń dietetycznych, pewne zasady uznaje się za ogólne.

Jak zapobiegać?

• Ogranicz produkty z dużą zawartością szczawianów (np. szpinak, rabarbar, szczaw). Sporo szczawianów zawierają też czekolada, kawa i herbata.

• Pij lemoniadę i polub ocet jabłkowy. Dodawanie soku ze świeżej cytryny lub octu jabłkowego do potraw pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Tym samym blokuje się tworzenie kamieni nerkowych. Cytryny zawierają dużo cytrynianów, czyli soli i estrów kwasu cytrynowego, które w naturalny sposób hamują tworzenie się kamieni, rozpuszczając je.

• Unikaj w diecie produktów z dużą zawartością soli, bo aby pozbyć się jej nadmiaru, organizm musi wykorzystać m.in. wapń – a to właśnie on uwolniony w wyniku nadmiernego spożycia soli jest jedną z przyczyn powstawania złogów szczawianowo-wapniowych w nerkach.

• Polub pestki dyni. Oprócz profilaktyki chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i osteoporozy, bogate w cynk i magnez nasiona dyni poprawiają także pracę pęcherza moczowego, prostaty oraz chronią przed kamieniami moczowymi.

• Nie przesadzaj z suplementowaniem witaminy C. Oczy wiście nie chodzi o tę dostarczaną z jedzeniem. Według włoskich naukowców zażywa- nie 1000 mg witaminy C dzien nie zwiększa ryzyko rozwoju kamieni o blisko jedną piątą. Uwaga, to dotyczy panów.

• Stosuj odpowiednią dietę. Komponowanie menu w kamicy nerkowej polega m.in. na ograniczeniu tych produktów, które zawierają podstawowy budulec kamieni.

IK

Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu

To podstawowa zasada zapobiegająca powstawaniu kamieni nerkowych. Dziennie trzeba dostarczać organizmowi minimum 2,5 litra wody.

Skąd masz wiedzieć, czy właściwie się nawadniasz? Lekarze podpowiadają, by obserwować swój mocz – jego ilość i barwa są wskaźnikiem. Jeśli jest jasny i jest go dużo – jesteśmy prawidłowo nawodnieni.

Gdy jest go wyraźnie mniej, jest zagęszczony i ciemnożółty to znak, że trzeba pić więcej.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.