Reklama
  • Wtorek, 25 października 2016 (15:00)

    Kłopoty z wrzodami

Często nie wiemy, że mamy problem, dopóki nie złapie nas ostry ból. Z wrzodami boryka się coraz więcej osób.

Dawniej sądzono, że przyczyną pojawiania się wrzodów jest stres. Badania wskazują jednak że za 70 proc. owrzodzeń żołądka i 95 proc. owrzodzeń dwunastnicy odpowiada bakteria Helicobacter pylori.

Nie tylko stres

Reklama

Nie oznacza to jednak, że czynniki psychiczne w ogóle nie mają wpływu na stan naszego układu pokarmowego – życie w napięciu pobudza produkcję kwasu solnego, a ten uszkadza błonę śluzową żołądka, powodując jej stan zapalny, a następnie utworzenie się ranki, tzw. nadżerki.

Taki sam skutek ma zakażenie H. pylori – drobnoustroje osiedlają się na powierzchni błony śluzowej i tam też się namnażają, wydzielając toksyny, które uszkadzają komórki i powodują stan zapalny.

Dodatkowo szkody wywołane przez bakterie stymulują układ hormonalny do produkcji gastryny, która odpowiada za zwiększoną produkcję kwasu solnego. Efekt jest taki sam jak przy stresie – powstaje nadżerka.

Z czasem sięga ona coraz głębiej w ścianę żołądka lub dwunastnicy I choć wrzodami nie można się zarazić, samą bakterią owszem. Sprzyja temu dzielenie się jedzeniem i picie z tych samych naczyń.

Przy czym nie wszyscy nosiciele H. pylori chorują na wrzody – wśród czynników ryzyka wymienia się palenie papierosów, alkohol, nadmierne żucie gumy i przyjmowanie dużych ilości środków przeciwbólowych.

Czy to żołądek czy dwunastnica

O tym, na jaki rodzaj wrzodów cierpimy, powie nam rozkład bólu w czasie. Jeżeli boli nas między posiłkami – to choroba wrzodowa żołądka, jeśli boli nas z głodu (rano na czczo i nocą), sygnalizuje to owrzodzenie dwunastnicy.

W każdym z tych przypadków koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, bo też wrzody można wyleczyć! Terapia obejmuje podawanie antybiotyków. Zaniedbanie wrzodów grozi perforacją żołądka i nawet śmiercią.

Test prawdę powie?

Wrzodów nie zdiagnozujemy, robiąc badanie krwi czy przez dostępny w aptece test – takie działanie tylko pozwoli nam stwierdzić obecność w naszym organizmie bakterii. Do sprawdzenia tego, czy mamy do czynienia z wrzodami, konieczna jest gastroskopia.

KD

Tego nie jedz!

W opanowaniu choroby pomaga dieta. Należy z niej wykluczyć świeże pieczywo żytnie i pszenne, grubą kaszę, sery twarde, tłuste mięso, ryby i wędliny, warzywa kapustne, pikantne przyprawy, surowe owoce, kawę, czekoladę i inne słodycze.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.