Reklama
  • Środa, 14 grudnia 2016 (08:05)

    Męczy mnie zgaga!

Zazwyczaj powoduje ją refluks, gdy jedzenie i kwasy trawienne przedostają się do przełyku

Reklama

Kiedy w układzie pokarmowym coś cię piecze, to znak, że treść żołądkowa wędruje nie tam, gdzie powinna. Objawy to nie tylko pieczenie za mostkiem, w gardle, ale i odbijanie, gazy, trudności w połykaniu, bóle w nadbrzuszu.

Skąd te problemy?

Przyczyną refluksu jest często niewydolność tzw. mięśnia zwieracza przełyku, który powinien zatrzymywać pokarm. Mięsień ten osłabiają różne czynniki. Styl życia. Przyczyną jest zwykle ciężkostrawna dieta, duże posiłki, szybkie jedzenie, alkohol. A także palenie, które rozluźnia mięśnie zwieracza.

Po operacjach. Refluks występuje u osób, które miały operacje brzucha. Ich skutkiem mogło być przemieszczenie się znajdujących się tu narządów. Zaburzenia pracy nerwów. Chodzi o nerwy dochodzące do dwunastnicy i dróg żółciowych. Dlatego refluks występuje często po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Mamy wtedy do czynienia refluksem jelitowo-żołądkowym. Treść dwunastnicy wraz z kwasami żółciowymi zamiast przejść do jelita cienkiego, cofa się wówczas do żołądka.

Nadwaga. Tkanka tłuszczowa w brzuchu zwiększa w nim ciśnienie, uciska na żołądek i powoduje cofanie się pokarmu. Powodem są też zaburzenia opróżniania żołądka i spowolnienie jego pracy.

Przepuklina. Jest to osłabienie lub rozciągnięcie np. otworu w przeponie, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej.

Przez otwór ten przechodzi przełyk. Kiedy otwór rozciągnął się, kwas jest zarzucany do przełyku. Przyczyną może być dźwiganie ciężarów, urazy brzucha, kaszel, kichanie, zaparcia, stres, wady budowy układu pokarmowego.

Jakie badania

Robi się wtedy gastroskopię i ogląda układ pokarmowy za pomocą mikrokamery umieszczonej w sondzie. Za jej pomocą możliwy jest też pomiar kwasowości w przełyku (pH-metria) lub tzw. manometria rejestrująca zmiany ciśnienia w brzuchu.

Jak to leczyć

Zaleca się unikanie ciężkostrawnego jedzenia, kawy, napojów gazowanych. Trzeba też jeść często, ale w m łych porcjach. Nie wolno objadać się wieczorem. Należy spać z uniesionym wezgłowiem. Warto również schudnąć.

Wskazane są preparaty hamujące produkcję soków żołądka. Redukują tendencję do nadkwasoty i objawy refluksu. Leki poprawiają pracę mięśnia zwieracza przełyku i chronią śluzówkę. Kiedy to nie pomaga, można zrobić operację ,np. endoskopem, czyli za pomocą sondy wprowadzonej przez mały otwór.

Naprawia się wtedy dolne mięśnie przełyku lub zmniejsza powstałą przepuklinę. Przewlekły refluks może bowiem spowodować uszkodzenia i nadżerki śluzówki (nawet nowotworowe), chroniczny kaszel, przewlekłą chrypę i zachłystowe zapalenie płuc.

Konsultacja: Marek Domański, specjalista medycyny rodzinnej

Pokarm się cofa

Jedzenie powinno być zatrzymywane w żołądku przez mięsień, tzw. zwie racz przełyku. Gdy jest on osłabiony lub utworzyła się w nim przepuklina, niestrawiony pokarm i kwasy żołądkowe zamiast pozostać w żołądku, cofają się aż do przełyku i podraż niają błonę śluzową.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Wymieszaj ze sobą po 20 g liści maliny, szałwii oraz kwiatów rumianku. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw do zaparzenia na ok. 15 min. Przecedź. Stosuj do płukania... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.