Reklama
  • Środa, 11 stycznia (14:05)

    Podstępny atak na jelita

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jedno z najcięższych schorzeń układu pokarmowego. Często bywa mylone z niestrawnością.

Jeśli dokucza Ci od dłuższego czasu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Uporczywe dolegliwości mogą być związane z:

alergią lub nietolerancją pokarmową wywołaną niedoborem enzymów trawiennych; ostatnio dosyć często występującym syndromem jelita drażliwego (IBS);

Reklama

kandydozą wywołaną przez nadmierny wzrost drożdżaków Candida albicans;

obecnością różnych rodzajów pasożytów, w tym pierwotniaków, np. lamblii;

przewlekłym zapaleniem dróg żółciowych lub trzustki;

wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego;

rozwojem guza nowotworowego w jamie brzusznej;

zrostami pooperacyjnymi, np. po cesarskim cięciu;

zapaleniem w obrębie jajników, jajowodów czy macicy.

Nie ma leku na tę chorobę, ale da się ją zatrzymać

Beata skarżyła się na bóle w dolnej części brzucha, nasilające się przy szybkim marszu, po posiłkach, niekiedy w nocy. Nękały ją też biegunki. Badania krwi oraz gastroskopia i kolonoskopia nie dały jasnej odpowiedzi, co jest przyczyną złego stanu zdrowia. Lekarz przepisał 36-latce antybiotyk, ale poprawa trwała krótko i dolegliwości szybko wróciły.

– Od jakiego czasu ma pani bóle brzucha? – zapytał specjalista. – Ponad rok – odpowiedziała Beata. – Byłam pewna, że cierpię na zwykłą niestrawność. Lekarz zadecydował, że pacjentka wymaga specjalistycznych badań w kierunku nieswoistego zapalenia jelit – tomografii jamy brzusznej i USG. Wyniki badania histopatologicznego tkanek pobranych podczas gastro- i kolonoskopii rozwiały wątpliwości.

– Cierpi pani na chorobę Leśniowskiego-Crohna, która może objąć fragmenty jelita grubego lub cienkiego – wyjaśnił gastroenterolog.

– W pani przypadku stwierdzono dwa ogniska zapalne i to one są przyczyną dolegliwości. Nie wiadomo, dlaczego dochodzi do stanu zapalnego.

Jedną z teorii jest tło wirusowe lub bakteryjne. Choroba może zaatakować, gdy nastąpi spadek odporności, np. na skutek silnego stresu lub zmian hormonalnych. Najczęściej występuje u osób do 40. roku życia. – Panie doktorze, czy czeka mnie operacja? – zapytała Beata.

– Na razie nie – odparł lekarz. – Choroba nie jest jeszcze u pani zaawansowana, powinna więc wystarczyć tylko farmakoterapia. Kobieta dostała receptę na doustne kortykosteroidy, które musi zażywać przez pół roku. Po upływie tego czasu konieczne są ponowne badania. Jakie zalecenia pacjentka otrzymała od lekarza?

Jakie zalecenia?

Zadbaj o regularne spożywanie niewielkich lekkostrawnych posiłków, najlepiej co trzy godziny.

Zwracaj uwagę, które pokarmy wywołują pogorszenie samopoczucia. Najczęściej jest to mleko i nabiał, pieczywo, kasze i makarony z glutenem. Wyeliminuj te składniki z jadłospisu.

Ogranicz cukier, zrezygnuj też ze słodyczy i alkoholu (nasila procesy zapalne w organizmie).

Pij zioła łagodzące stan zapalny, np. szałwię, rumianek, rdest ptasi, krwawnik (możesz z nich zrobić mieszankę i stosować w proporcji: łyżka ziół na 300 ml wody). Po zagotowaniu zaparzaj przez 10 minut.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.