Reklama
  • Poniedziałek, 20 lutego (08:00)

    Przepuklina do operacji

To jedyny skuteczny sposób, aby się jej pozbyć. Nawet wtedy, gdy nie czujesz dyskomfortu i brzuch cię nie boli

Reklama

Dowiedziała się o tym pani Karolina, lat 56, która się do mnie właśnie zgłosiła.

– Po sprzątaniu zrobiło mi się wybrzuszenie na brzuchu. Co to może być? – Zapewne to przepuklina, ale trzeba jeszcze zrobić USG. Bywa miękka lub napięta i twarda jak u pani.

– Kiedy się powiększa? – Gdy dojdzie do pęknięcia mięśni, więzadeł lub błon, które utrzymują narządy w jamie brzusznej. Pojawia się tam szczelina, przez którą przedostają się one na zewnątrz. Wpadają tu i więzną. Im jest większa, tym gorzej się czujemy. Oprócz bólu mamy wzdęcia, nudności, wymioty, problemy z oddawaniem gazów i stolca. – A czemu do tego dochodzi? – Wskutek napięcia mięśni brzucha i wzrostu w nim ciśnienia.

Np. podczas wysiłku, oddawania stolca, dżwigania ciężaru, kaszlu. Przyczyną jest gorsza kondycja tkanki łącznej, bo pęka ona w miejscu, w którym jest osłabiona. Ryzyko zwiększają palenie, nadwaga, dieta, ciąża, poród, operacje, wady wrodzone. Może pojawić się w okolicy pępka, nadbrzuszu, pachwinie.

– Może się sama wchłonie? – Nie, konieczna jest operacja. Bo w tzw. worku przepuklinowym mogą utknąć jelita. Powoduje to wtedy zaburzenia fukcjonowania jelit (zob. ramka).

– Jak się ją operuje? – Gdy przepuklina jest niewielka, zszywa się ją laparoskopowo, czyli za pomocą rurki wprowadzonej do brzucha. Rekonwalescencja jest krótka i małe ryzyko powikłań. Duże przepukliny zamyka się za pomocą siatki umieszczonej w miejscu pęknięcia. Można to wykonać laparoskopowo lub otworzyć brzuch i zrobić klasyczną operację.

– Jak będzie u mnie? – Wystarczy laparoskopia. Przepuklina jest mała, a miejsce, w którym powstała, gwarantuje łatwy dostęp. – Czy muszę zmienić dietę?

– Trzeba jeść często, mało i spożywać produkty z kolagenem, który wzmacnia tkanki. Znajduje się on w rybach, galaretkach, m.in. deserowych, wywarach z nóżek wieprzowych czy kurzych łapek.

Co się dzieje z jelitami

Mięśnie i błona utrzymujące narządy jamy brzusznej słabną i pękają. Tworzy się w nich szczelina i tzw. worek przepuklinowy. Jelita przeciskają się przez otwór i zostają w nim, tworząc wybrzuszenie. Gdy w nim uwięzną, a worek się zaciśnie, może dojść do martwicy jelit.

Konsultacja Krystyna Knypl, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Nawet gdy jest chora, nie boli, bo nie jest unerwiona. Warto więc raz na rok zafundować wątrobie kilka badań kontrolnych, zwłaszcza analizę krwi oraz ultrasonografię. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.