Reklama
  • Poniedziałek, 20 lutego (08:00)

    Przepuklina do operacji

To jedyny skuteczny sposób, aby się jej pozbyć. Nawet wtedy, gdy nie czujesz dyskomfortu i brzuch cię nie boli

Reklama

Dowiedziała się o tym pani Karolina, lat 56, która się do mnie właśnie zgłosiła.

– Po sprzątaniu zrobiło mi się wybrzuszenie na brzuchu. Co to może być? – Zapewne to przepuklina, ale trzeba jeszcze zrobić USG. Bywa miękka lub napięta i twarda jak u pani.

– Kiedy się powiększa? – Gdy dojdzie do pęknięcia mięśni, więzadeł lub błon, które utrzymują narządy w jamie brzusznej. Pojawia się tam szczelina, przez którą przedostają się one na zewnątrz. Wpadają tu i więzną. Im jest większa, tym gorzej się czujemy. Oprócz bólu mamy wzdęcia, nudności, wymioty, problemy z oddawaniem gazów i stolca. – A czemu do tego dochodzi? – Wskutek napięcia mięśni brzucha i wzrostu w nim ciśnienia.

Np. podczas wysiłku, oddawania stolca, dżwigania ciężaru, kaszlu. Przyczyną jest gorsza kondycja tkanki łącznej, bo pęka ona w miejscu, w którym jest osłabiona. Ryzyko zwiększają palenie, nadwaga, dieta, ciąża, poród, operacje, wady wrodzone. Może pojawić się w okolicy pępka, nadbrzuszu, pachwinie.

– Może się sama wchłonie? – Nie, konieczna jest operacja. Bo w tzw. worku przepuklinowym mogą utknąć jelita. Powoduje to wtedy zaburzenia fukcjonowania jelit (zob. ramka).

– Jak się ją operuje? – Gdy przepuklina jest niewielka, zszywa się ją laparoskopowo, czyli za pomocą rurki wprowadzonej do brzucha. Rekonwalescencja jest krótka i małe ryzyko powikłań. Duże przepukliny zamyka się za pomocą siatki umieszczonej w miejscu pęknięcia. Można to wykonać laparoskopowo lub otworzyć brzuch i zrobić klasyczną operację.

– Jak będzie u mnie? – Wystarczy laparoskopia. Przepuklina jest mała, a miejsce, w którym powstała, gwarantuje łatwy dostęp. – Czy muszę zmienić dietę?

– Trzeba jeść często, mało i spożywać produkty z kolagenem, który wzmacnia tkanki. Znajduje się on w rybach, galaretkach, m.in. deserowych, wywarach z nóżek wieprzowych czy kurzych łapek.

Co się dzieje z jelitami

Mięśnie i błona utrzymujące narządy jamy brzusznej słabną i pękają. Tworzy się w nich szczelina i tzw. worek przepuklinowy. Jelita przeciskają się przez otwór i zostają w nim, tworząc wybrzuszenie. Gdy w nim uwięzną, a worek się zaciśnie, może dojść do martwicy jelit.

Konsultacja Krystyna Knypl, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.