Reklama
  • Czwartek, 2 marca (11:00)

    Trzustka. Czy można bez niej żyć?

Mój brat miał wypadek i konieczne okazało się usunięcie trzustki i śledziony. Wiem, że bez śledziony można żyć, ale trzustki chyba nie można usunąć, tylko trzeba przeszczepić. Czy tak? W jakich sytuacjach wykonuje się taki zabieg? Justyna z Płocka

Trzustka jest bardzo ważnym narządem, ale można bez niej żyć. Najczęściej usuwa się ją właśnie po urazach, w których uległa zmiażdżeniu lub znacznemu uszkodzeniu, oraz w przypadku nowotworu. Po takim zabiegu konieczna jest stała suplementacja hormonów i enzymów przez nią wydzielanych.

Przede wszystkim podaje się insulinę – substancję niezbędną do rozkładania i wchłaniania glukozy. Robi się to podskórnie, w zastrzykach.

Reklama

Enzymy trawienne produkowane przez trzustkę przyjmuje się doustnie, w tabletkach. Osoba, która ma usuniętą trzustkę, musi ściśle przestrzegać diety i być pod stałą opieką specjalisty.

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.