Reklama
  • Środa, 2 listopada 2016 (13:00)

    Wątroba. Jak o nią dbać?

Choć tak dużo dla nas robi, nie zawsze potrafimy się jej za to odwdzięczyć. A wystarczy wiedzieć, co lubi i czego nie znosi.

Ten niezwykle pracowity organ cierpi głównie z powodu złej diety. Jednak na początku nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Największym winowajcą w chorobach wątroby jest tłuste jedzenie, a zwłaszcza tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Według najnowszych badań niezwykle szkodliwy jest również cukier, szczególnie ten dodany przez producentów do jedzenia, w postaci syropu fruktozowego.

Dlatego warto czytać skład na etykietach. Groźne są również alkohol oraz leki, a zwłaszcza ich połączenia. Szczególnie paracetamol i antybiotyki źle znoszą wyskokowe napoje. Takie zestawienia mogą prowadzić nie tylko do zahamowania działania leków, ale też do wzmacniania lub zmiany ich metabolizmu czy wydalania.

Reklama

Wątrobę osłabia także zły tryb życia, niedostateczna ilość snu, ruchu i zmęczenie. Jeśli nie jesteś w stanie regularnie uprawiać sportu, to chociaż wypracuj w sobie nawyk codziennego spaceru.

Ćwicząc, spacerując, ruszając się, spalasz kalorie, a tym samym zatrzymujesz ich magazynowanie w ciele i nie powodujesz stłuszczenia wątroby. Ale równie ważny jest dla niej sen, bo najbardziej regeneruje się w nocy.

Tak jej pomożesz

Tak jak w przypadku każdej choroby, najważniejsza jest profilaktyka, czyli zdrowe nawyki przez całe życie. Dlatego jeśli nie chcesz mieć problemów z wątrobą, oprócz ograniczenia tłustych potraw i cukrów, zastosuj poniższe zasady:

• wyeliminuj z diety produkty przetworzone z wysoką zawartością konserwantów;

• polub świeże owoce i warzywa, zwłaszcza szpinak czy buraki działają ochronnie na komórki wątrobowe i drogi żółciowe;

• pij min. 2 litry wody dziennie, aby usuwać toksyny z organizmu;

• możesz też wspomagać się preparatami zawierającym pochodzące najczęściej z nasion soi – fosfolipidy.

Korzystne właściwości dla wątroby mają też wyciąg z karczochów, ostrokrzew paragwajski (znany jako herbata Yerba mate) czy kurkuma.

Jak daje o sobie znać?

Ten gruczoł nie posiada połączeń nerwowych, więc nie boli. Ale już narządy dookoła niej, które uciska, gdy jest w na tyle złym stanie, mogą boleć.

Czujesz nieprzyjemne kłucia w boku, rozpieranie pod żebrami? To pierwszy znak, że wą troba sobie nie radzi. Inne sygnały to: ból żołądka, nudności i wymioty, brak apetytu, ogólne osłabienie organizmu, przewlekłe zmęczenie i senność, wzdęcia, obrzęki, łaknienie na słodycze, zimne, wilgotne ciało, migreny, skurcze w łydkach i palcach rąk, wzdęcia, biegunki, zaparcia, wahania nastroju – od depresji po eufo rię, kłopoty z miesiączkami.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.