Reklama
  • Wtorek, 15 listopada 2016 (14:05)

    Wrzody. Jak powstają, jak je leczyć?

Pojawiają się m.in., kiedy się denerwujesz, nieregularnie jesz posiłki.

Męczy cię zgaga, wzdęcia, nudności, zaparcia, tracisz apetyt. Być może masz wrzody! Pojawiają się one w różnych miejscach.

W żołądku i okolicy

Najczęściej tworzą się w błonie śluzowej żołądka i wychodzącej z niego dwunastnicy (jest to długi narząd łączący się z jelitami). Te małe, kraterowate nadżerki (ranki) zwykle powoduje bakteria Helicobacter pylori i nadmiar kwasu żołądkowego (zob. ramka). A także skłonności genetyczne, cofanie się żółci z dwunastnicy, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, odżywianie, stres, palenie i alkohol.

Atak na przełyk

Reklama

Wrzody powstają w jego dolnej części, która jest narażona na kontakt z sokami trawiennymi (dociera tu z żołądka enzym trawiący białka). Przyczyną może być tzw. refluks, czyli cofanie się kwasów.

Zawartość żołądka z kwasami powoduje zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej. Sprzyjają im m.in. tłuste potrawy, papierosy, czekolada, kofeina, alkohol, nadwaga.

Dolegliwości nasilają się przy pełnym żołądku i gdy leżymy. Objawy to zgaga (pieczenie w okolicach żołądka, klatki piersiowej, gardła), bóle w klatce piersiowej, wymioty, problem z przełykaniem.

Wrzodziejące jelita

Mamy wtedy do czynienia z tzw. chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to przewlekła choroba zapalna, która atakuje m.in. ścianki jelita grubego i cienkiego. Nadżerki powodują owrzodzenia na wewnętrznej ścianie jelita.

W ostrych przypadkach powstają większe i głębsze uszkodzenia, zbliznowacenia, zesztywnienia i zwężenia jelita, a nawet przedziurawienie jelit i infekcje. Najczęstsze objawy to bóle brzucha, biegunki ze śluzem, krwią, wymioty, gorączka i utrata wagi.

Jakie są badania?

Wykrycie bakterii Helicobacter pylori, które mogą być przyczyną wrzodów żołądka, umożliwiają nieinwazyjne testy: z krwi, oddechowy i z kału. Małe nadżerki i duże wrzody w żołądku, dwunastnicy i przełyku ujawnia się za pomocą giętkiego przewodu z kamerą, który lekarz wprowadza przez przełyk (gastroskopii).

Pobiera się też wycinki do badania od mikroskopem (bo wrzody mogą się przekształcić w nowotwór). We wszystkich rodzajach wrzodów lekarz może też zlecić badanie RTG układu pokarmowego, tomografię (z kontrastem), rezonans, a także kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego.

Jak je leczyć?

Na bakterie Helicobacter, wrzody żołądka i dwunastnicy przepisuje się antybiotyki oraz leki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych. Chorobę Leśniowskiego-Crohna leczy się sterydami, lekami przeciwzapalnymi i zmniejszającymi odporność.

Niekiedy konieczne są zabiegi chirurgiczne. Leki osłaniające błonę śluzową mogą być również wskazane przy wrzodach przełyku i refluksie żołądkowo-przełykowym.

Konsultacja: Grzegorz Bostern, internista

Winne są bakterie

Helicobacter Pylori przylega do żołądka, uszkadza go i wywołuje stan zapalny. Zwiększa też wydzielanie kwasu żołądkowego. Stan zapalny i kwasy podrażniają śluzówkę. Powo dują jej nadżerki, czyli owrzodzenia. Mają one różną wielkość – od ziarna pieprzu, pestki wiśni do kilku, kilkunastu centymetrów. Mogą być rozległe albo głębokie.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Wymieszaj ze sobą po 20 g liści maliny, szałwii oraz kwiatów rumianku. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szklanką wrzącej wody. Przykryj i odstaw do zaparzenia na ok. 15 min. Przecedź. Stosuj do płukania... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.