Reklama
  • Wtorek, 15 listopada 2016 (14:05)

    Wrzody. Jak powstają, jak je leczyć?

Pojawiają się m.in., kiedy się denerwujesz, nieregularnie jesz posiłki.

Męczy cię zgaga, wzdęcia, nudności, zaparcia, tracisz apetyt. Być może masz wrzody! Pojawiają się one w różnych miejscach.

W żołądku i okolicy

Najczęściej tworzą się w błonie śluzowej żołądka i wychodzącej z niego dwunastnicy (jest to długi narząd łączący się z jelitami). Te małe, kraterowate nadżerki (ranki) zwykle powoduje bakteria Helicobacter pylori i nadmiar kwasu żołądkowego (zob. ramka). A także skłonności genetyczne, cofanie się żółci z dwunastnicy, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, odżywianie, stres, palenie i alkohol.

Atak na przełyk

Reklama

Wrzody powstają w jego dolnej części, która jest narażona na kontakt z sokami trawiennymi (dociera tu z żołądka enzym trawiący białka). Przyczyną może być tzw. refluks, czyli cofanie się kwasów.

Zawartość żołądka z kwasami powoduje zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej. Sprzyjają im m.in. tłuste potrawy, papierosy, czekolada, kofeina, alkohol, nadwaga.

Dolegliwości nasilają się przy pełnym żołądku i gdy leżymy. Objawy to zgaga (pieczenie w okolicach żołądka, klatki piersiowej, gardła), bóle w klatce piersiowej, wymioty, problem z przełykaniem.

Wrzodziejące jelita

Mamy wtedy do czynienia z tzw. chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to przewlekła choroba zapalna, która atakuje m.in. ścianki jelita grubego i cienkiego. Nadżerki powodują owrzodzenia na wewnętrznej ścianie jelita.

W ostrych przypadkach powstają większe i głębsze uszkodzenia, zbliznowacenia, zesztywnienia i zwężenia jelita, a nawet przedziurawienie jelit i infekcje. Najczęstsze objawy to bóle brzucha, biegunki ze śluzem, krwią, wymioty, gorączka i utrata wagi.

Jakie są badania?

Wykrycie bakterii Helicobacter pylori, które mogą być przyczyną wrzodów żołądka, umożliwiają nieinwazyjne testy: z krwi, oddechowy i z kału. Małe nadżerki i duże wrzody w żołądku, dwunastnicy i przełyku ujawnia się za pomocą giętkiego przewodu z kamerą, który lekarz wprowadza przez przełyk (gastroskopii).

Pobiera się też wycinki do badania od mikroskopem (bo wrzody mogą się przekształcić w nowotwór). We wszystkich rodzajach wrzodów lekarz może też zlecić badanie RTG układu pokarmowego, tomografię (z kontrastem), rezonans, a także kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego.

Jak je leczyć?

Na bakterie Helicobacter, wrzody żołądka i dwunastnicy przepisuje się antybiotyki oraz leki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych. Chorobę Leśniowskiego-Crohna leczy się sterydami, lekami przeciwzapalnymi i zmniejszającymi odporność.

Niekiedy konieczne są zabiegi chirurgiczne. Leki osłaniające błonę śluzową mogą być również wskazane przy wrzodach przełyku i refluksie żołądkowo-przełykowym.

Konsultacja: Grzegorz Bostern, internista

Winne są bakterie

Helicobacter Pylori przylega do żołądka, uszkadza go i wywołuje stan zapalny. Zwiększa też wydzielanie kwasu żołądkowego. Stan zapalny i kwasy podrażniają śluzówkę. Powo dują jej nadżerki, czyli owrzodzenia. Mają one różną wielkość – od ziarna pieprzu, pestki wiśni do kilku, kilkunastu centymetrów. Mogą być rozległe albo głębokie.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, wzdęcia czy odbijanie zazwyczaj przypisujemy wątrobie. Tymczasem wątroba nie daje żadnych dolegliwości, bo... nie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.